75.8 F
Chicago
Wednesday, July 28, 2021
HomeInsider NewsR5 Insider Podcast #2: Nationals Breakdown, History is Matched

R5 Insider Podcast #2: Nationals Breakdown, History is Matched

 

 

Nationals Breakdown, History is Matched, New Skill in the Code

Download our Podcast Here

On this episode we breakdown the 2018 Level 9 Eastern and JO National Championships. How Region 5 did and some behind the scenes action that you might now have seen. There was a history matching performance of dominance at this years JO Nationals for one of our region 5 athletes and one athlete will have their name in the code of points. We talk about all that, the 2018 Region 5 All Star Team is announced and more.

 

Enjoy our content help us out  

Thank you to all our current Patreon contributors for  your continued support

Thank you to our sponsors

    

Episode #2 Show Notes:

Follow us on FacebookInstagramYoutube and Twitter

2:06 – Recap 2018 Level 9 Eastern Championships

3:06 – Claudia from GymAmerica provides media from Easterns!

3:30 – Amount of Region V All-Around Champions spread out from different gyms. Some favorite and some breakouts. 7 Region V All Around Champions

4:01 – Ava Molina – CGA – JR 5 All-Around Champion

4:20 – Laci Keck  – Gymnastics Unlimited – JR 6 All Around Champion

5:07 – Maleah Crowley – Legacy Elite – J7 All Around Champion

5:27 – Jenna Olshefski –  UGI – JR4 All Around Champion

5:50 -Lane Rodocker –  Stars & Stripes –  SR 3 All Around Champion

6:11 – Legacy Elite SR 5 All Around Champion

6:26 – MAG – SR 7 All Around Champion

 7:10 – Rachel Rybacki – Olympia Bars & Beam Champion

 7:45 – Level 9 Easterns New Code Skill

Briar Burden – Waters Edge – New Dismount video

 10:50 – Infinity Gymnastics closes between Regionals and Easterns but Maddie Rydel still trained and competed thanks to her amazing coaches and parents!

 15:02 – 2018 JO National Championships Recap – Exciting, Emotionally and physically draining

15:22 – Coaching a Senior at JO’s – Anna Kaziska – SR E

Wrong Music, 1st up on Floor at Nationals and Floor

17:30 – Region V Success – winning 5 age groups. 4 National All-Around Champions. Region V places 3rd?

 18:10 – JR A Recap – Taylor’s Toughness – Broken Nose

Sydney Jelen – Legacy Elite Gymnastics LLC

Katie Harper – Universal Gymnasts Inc.

Kendall Abney – Twistars USA Inc.

Elizabeth Gantner – Jaycie Phelps Athletic Center

Taylor DeVries – Legacy Elite Gymnastics LLC

Kaia Tanskanen – Michigan Elite Gymnastics Academy

Rhyley Pitts – World Class Gymnastics Center

23:08 SR A Recap

Brooke Conley – Gym Nasti hurts ankle in training and warm-ups up floor and pulls out right before march out Alyssa Parlich alternate gets put in last minute!

Emma Pritchard – Gym X-Treme

Dani Petrousek – Gymnastic Academy of Rockford

Olivia Rapp – Universal Gymnasts Inc.

Kendall George – Buckeye Gymnastics

Delanie Harkness – Twistars USA Inc.

Anna Grace McCullough – Branch Gymnastics

25:07 – Haylee Bryant Vault- video

26:00 – Carly Bowman Bars- video

27:20 – Quotes from SR A!

28:20  JR B Recap –  Alayna Karl pulls out Nicki Smith Oakland steps up!

Alayna Karl – Naperville Gymnastics Club

Sarah Moraw – Champion Gymnastics USA

Sage Kellerman – All American Flames Gymnastix

Reese Samuelson – Gymnastic Academy of Rockford

Paige Thaxton – Michigan Academy of Gymnastics

Lily Clapper – Gym America

Mila Brusch – Cincinnati Gymnastics

29:14 – Reese Samuelson – Nails bar routine – Coaches Wired – Melinda – All American Flames

30:15 SR B Recap – Andi Li – Flashbacks on Bars – First Team Win of weekend

Andrea Li – Legacy Elite Gymnastics LLC

Sierra Brooks – Aspire Gymnastics Academy

JerQuavia Henderson – Gym Corner

Aria Brusch – Cincinnati Gymnastics

Hannah DeMers – Splitz Gymnastics

Kiara Gianfagna – Jaycie Phelps Athletic Center

Suki Pfister – SET-10 Gymnastics

33:15 – Hannah DeMers – Last event on Bars

35:00 – JR C Recap

Faith Torrez – Legacy Elite Gymnastics LLC

Gabriella Pierce – Naperville Gymnastics Club

Savannah Miller – Oakland Gymnastics Training Center

Madeline Kees – Energym Gymnastics

Olivia Bowsman – BIG Gymnastics Inc.

Emma Stoddard – Oakland Gymnastics Training Center

Avery Agema – Naperville Gymnastics Club

35:37 – Faith Torrez All Around Champion

 37:42 – Faith Torrez Vault Discussion – Scoring

 39:50 – SR C Recap – Gabby Wilson – All Around Champion

Matilyn Waligora – Olympia Gymnastics Academy

Payton Murphy – Palmer’s Gymnastics Inc.

Gabryel Wilson – Olympia Gymnastics Academy

Olivia Amodei – Hunts Gymnastics Academy

Helen Hu – IK Gymnastics

Abigail Gaies – Michigan Academy of Gymnastics

Madeline Diab – Premier Gymnastics Academy

 40:20 – Helen Hu – Best Bar routine of weekend – Post Routine

42:05 – Gabby Wilson Feedback from Beam – Smile when nervous!

45:10 – Helen Hu unveils new vault

48:47 – JR D Recap – Lots of Energy and lead off on a 7 for 7 hit on beam. Won Team Title

Skyla Schulte – Phenom Gymnastics

Tory Vetter – Universal Gymnasts Inc.

Ella Cesario – Legacy Elite Gymnastics LLC

Jacey Vore – Jaycie Phelps Athletic Center

Katya Sander – Perfection Gymnastics School

Elaina McGovern – Legacy Gymnastics

52:30 – Elaine McGovern rocks her first JO Nationals

 53:30 – SR D Recap – SEC Age group! Team Champions!

Leah Clapper – Gym America

Payton Richards – Aerial Gymnastics Club

Makarri Doggette – Buckeye Gymnastics

Rachel DeCavitch – Gymnastics World Inc.

Lauren Beckwith – Buckeye Gymnastics

Kai Rivers – Twistars USA Inc.

Jori Jackard – Twistars USA Inc.

 56:00 – Top 3 Finishers for Region V – Payton Richards, Kai Rivers & Makarri Doggette

57:20 – Makarri Doggette – Sweeps everything for 2nd time at JO Nationals (2009 was the first)

59:30 – Natalie Hamp Twistars – Alternate Shout Out – Helped out Region V Insider

1:00:20 – JR E Recap – Stacked Team – Team Champions!

Erika Penamante – Legacy Elite Gymnastics LLC

Makenzie Sedlacek – IGI Gymnastics

Haley Tyson – Phenom Gymnastics

Amelia Knotts – Gymnastic Training Center Rochester

Ella Chemotti – Euro Stars Gymnastics

Hannah Oliveros – IGI Gymnastics

Kaitlyn Grimes – BIG Gymnastics Inc.

 1:04:25 – Coaches wired with Kat!

 1:05:17 – SR E Recap –

Anna Haggis injured on warm-up and Azaria Bradley from Gymnasti steps in

Sarah Hargrove – Cincinnati Gymnastics

Anna Kaziska – Champion Gymnastics/All About Kids Sports Center

Sydney Jennings – Olympia Gymnastics Academy

Camryn Klein – DeVeau’s School of Gymnastics

Anna Haigis – Queen City Gymnastics/Kids First

Madison Ianuzzo – Jaycie Phelps Athletic Center

Taylor Newland – Universal Gymnasts Inc.

1:08:00 – Training Day Setback for Anna Kaziska

1:11:25 – JR F Recap – Gianna pulls out due to foot issue.

Gillian Rutz – Perfection Gymnastics School

Hannah Nam – Cincinnati Gymnastics

Tara Walsh – Olympia Gymnastics Academy

Cassidy O’Neill – Cincinnati Gymnastics

Cassandra Barbanente – Palmer’s Gymnastics Inc.

Gianna Gerdes – Gym X-Treme

Avery Balser – Buckeye Gymnastics

 1:16:00 – SR F Recap

Kaitlyn Higgins – Gymnastic Academy of Rockford

Ashley Hofelich – Oakland Gymnastics Training Center

Karalyn Roberts – Splitz Gymnastics

Nicole Borkowski – New Heights Gymnastics

Nicole Baars – Crystal Lake Gymnastics

Alyssa Wiedeman – Perfection Gymnastics School

Bridget Killian – Legacy Elite Gymnastics LLC

 1:23:20 – Judging Observations

Judging Panel Line Up

Scoring difference between Flight A and Flight B and Gym A & Gym B

Rewarding difficulty

1:29:40  – Final Standouts

RELATED ARTICLES

Most Popular